Gaszenie gazem w serwerowni

2019-04-01

Zabezpieczenia przeciwpożarowe to bardzo istotna kwestia w każdym budynku – nie tylko tam, gdzie na co dzień pracują ludzie. Nie wszędzie jednak sprawdzi się klasyczna wersja gaszenia wodą. Na szczęście, wraz z rozwojem techniki, do przodu poszły również możliwości gaszenia pożarów. Wyróżniamy dzisiaj m.in. gaszenie gazem http://dekk.pl/instalacje-gasnicze-gazowe.html, które pozwala uchronić przed zniszczeniem m.in. serwerownie.


Gaszenie gazem tak naprawdę będzie dobrym rozwiązaniem w każdym miejscu, w którym gromadzone są istotne dane lub przedmioty o wysokiej wartości, które mogłyby ulec poważnemu zniszczeniu podczas kontaktu z tradycyjną formą gaszenia wodą. Jeśli w danym miejscu straty poniesione podczas gaszenia wodą mogłyby być porównywalne do tych wyrządzonych przez sam ogień, warto wziąć pod uwagę inne formy ratunku przed nim – np. gaszenie gazem. Warto podkreślić, że gaszenie gazem jako system ma więcej zalet. Instalacje gaśnicze gazowe, które wykorzystują gaz obojętny, są w stanie wykryć zagrożenie pożarem znacznie wcześniej niż dojdzie do poważnych szkód. Ponadto, sygnalizują one wystąpienie pierwszych oznak pożaru, tym samym znacznie skuteczniej chroniąc serwerownię przed skutkami pożaru. Gaszenie gazem odbywa się za pomocą gazów takich jak INERGEN, dwutlenek węgla, FM-200.


INERGEN – IG-541

Gaszenie gazem może odbywać się w bardzo innowacyjny sposób – nie tylko chronić mienie, ale także ludzi i środowisko naturalne. W gaszonym pomieszczeniu wyzwalany jest inergen, którego działanie opiera się na zmniejszeniu poziomy tlenu w pomieszczeniu. W ten sposób ogień stopniowo przygasa, a ludzie obecni w pomieszczeniu nie duszą się z powodu braku tlenu. INERGEN do gaszenia gazem skomponowany jest jedynie z naturalnych gazów otaczającej ludzi atmosfery – azotu, argonu i dwutlenku węgla.


INERGEN to najlepsza technika gaszenia gazem dla serwerowni – idealnie nadaje się do gaszenia pożarów urządzeń elektrycznych, sprzętu komputerowego czy nośników danych. To doskonałe rozwiązanie również w elektrycznych archiwach, bibliotekach czy muzeach. Choć gaszenie gazem jest już naprawdę popularnym rozwiązaniem, ta metoda ciągle jest nowa.


Dwutlenek węgla

Gaszenie gazem za pomocą dwutlenku węgla również opiera się na zasadzie redukcji stężenia tlenu w danym pomieszczeniu. Głównym założeniem korzystania z dwutlenku węgla do gaszenia pożarów jest tłumienie ich jeszcze w fazie początkowej. Okazuje się, że można uzyskać koncentrację gaśniczą w ciągu 60 sekund w przypadku gaszenia objętościowego i nawet 30 sekund, gdy mówimy o gaszeniu obiektowym. Co ciekawe, dwutlenek węgla może być użyty w różnych postaciach. Jego postać zależna jest od dyszy wykorzystywanej do gaszenia gazem – dwutlenek może być pod postacią gazu, mgły lub nawet śniegu. Gaszenie gazem za pomocą dwutlenku węgla najczęściej wykorzystywane jest w pomieszczeniach wysokiego ryzyka – m.in. generatorach, komorach lakierniczych czy magazynach cieczy łatwopalnych oraz transformatorach. Używany jest najczęściej w strefach, gdzie nie przebywają ludzie – ze względu na jego szkodliwe właściwości.