Kredyt pod hipotekę - czy to bezpieczne?

2019-04-05

Kredyt pod hipotekę jest zobowiązaniem na lata. Niejednokrotnie jest jednak jedyną szansą dla osób, które marzą o posiadaniu domu, dlatego od lat można zaobserwować wyraźny wzrost w liczbie klientów, którzy z niego korzystają. Czy da się przygotować do jego zaciągnięcia tak, by kredyt pod hipotekę http://www.actum-finanse.pl/oferta/szczegoly/flagowa-pozyczka-actum nie okazał się zobowiązaniem, którego nie jesteśmy w stanie udźwignąć?


Kredyt pod hipotekę – czym jest?

To przede wszystkim umowa cywilnoprawa, którą zawiera konsument z bankiem. Kredyt pod hipotekę najczęściej wybierany jest wtedy, gdy klient planuje zakup mieszkania lub budowę domu. Zobowiązaniem banku jest udostępnienie kredytobiorcy odpowiedniej sumy, natomiast sam klient banku musi zwrócić ją w określonym w umowie czasie. Oczywiście, do kwoty zobowiązania należy doliczyć przede wszystkim należne odsetki, które są dochodem banku za udzielenie kredytu.

Jeśli planujesz zaciągnąć kredyt pod hipotekę, musisz najpierw dokładnie zrozumieć, na czym on polega. Konieczne jest posiadanie pewności, co wliczane jest w każdą ratę, które będziesz musiał spłacać terminowo.


Kredyt pod hipotekę – dodatkowe koszty

Nie możesz, wybierając kredyt pod hipotekę, patrzeć jedynie na kwotę rat i oprocentowanie. Zanim ostatecznie zdecydujesz się podpisać umowę o kredyt pod hipotekę, zapoznaj się z listą kosztów okołokredytowych – przeanalizuj dokładnie, za co będziesz musiał wkrótce zapłacić i upewnij się, że podołasz wszystkim opłatom.


Wśród najważniejszych kosztów okołokredytowych należy z pewnością wymienić prowizję za udzielenie kredytu. W zależności od regulaminu, jeden bank przyzna ci kredyt pod hipotekę pod warunkiem wniesienia opłaty w gotówce, inny natomiast wliczy ją w raty. Istotna jest również opłata przygotowawcza – wiąże się ona z z kosztami przygotowania dokumentacji przez bank. Istotnym wzrostem kosztów kredytu pod hipotekę jest jego ubezpieczenie. Musisz mieć świadomość, że to konieczne zabezpieczenie zarówno kredytobiorcy, jak i samego banku.


Kredyt pod hipotekę – jaką część wypłaty powinna stanowić rata?

To istotne i naprawdę złożone pytanie. Oczywiście, wszystko zależne jest od tego, ile zarabiamy i jakie mamy wydatki. Najbezpieczniej będzie jednak założyć, że kredyt pod hipotekę nie powinien obciążać nas powyżej 30% dochodu netto miesięcznie. W związku z tym, że często spotykamy się z informacją, że może kosztować nas on nawet 50% miesięcznej wypłaty, najbezpieczniej będzie skonsultować się z doradcą finansowym, który podpowie, jak oszacować nasze możliwości przy comiesięcznych wydatkach.


Kolejnym kosztem, który cię nie ominie, gdy chcesz wziąć kredyt pod hipotekę, jest wkład własny. Zgodnie z rekomendacjami ze strony Komisji Nadzoru Finansowego, banki w ostatnich latach stopniowo podnoszą jej wysokość. Wymagania, które obowiązują od 2017 roku, mówią o minimum 20% wysokości kredytu. Wciąż można spotkać instytucje, które finansują zakup nieruchomości w 90%, jednak jest ich mało. Pozostaje również pytanie, czy korzystanie z ich usług jest dobre dla osoby, która chce zaciągnąć kredyt pod hipotekę. Musisz bowiem uwzględnić wyższe odsetki i ubezpieczenie brakującej części minimalnej wpłaty własnej.