Logistyka e-sklepów

2019-05-31

Logistyka e-sklepów


Wszyscy robią zakupy. Codziennie miliony osób wykonują miliardy transakcji w sklepach. Produkty spożywcze, chemia gospodarcza, ubrania, urządzenia elektroniczne, itd. – różni ludzie kupują najróżniejsze rzeczy. Każdego dnia tłumy ludzi okupują galerie handlowe oraz markety i często kupują rzeczy, których nawet nie potrzebują. Dlaczego tak robią? Często ogarnia ich gorączka zakupów. Dlatego dobrym pomysłem, by to ominąć jest kupowanie rzeczy w sieci. Sklepy internetowe to idealne wyjście dla ludzi, którzy nie mają czasu lub nie chce im się chodzić po sklepach godzinami. Jak wygląda działanie takich sklepów?Od czego zacząć?


Często młode osoby, które chcą otworzyć sklep internetowy nie wiedzą jak rozpocząć swoją działalność. W większości nie mają planu i chcą działać wyłącznie na swoim wyobrażeniu funkcjonowania ich biznesu. Niestety, aby prowadzić e-sklep trzeba mieć o tym pojęcie, ponieważ w innym razie nie utrzymamy się na rynku zbyt długo. Dlatego też na początku musimy wybrać model funkcjonowania naszego sklepu. Logistyka e-sklepów definiuje cały sposób ich działania.

Istnieje kilka modelów funkcjonowania sklepów internetowych:

·        Własny magazyn

·        Pseudo Just-In-Time

·        Dropshipping

·        Extended Shopping

·        Brokering towarowy

·        Fullfilment

Każdy model ma swoje plusy i minusy. Sami musimy wybrać, który z nich wybierzemy. Na początku jednak powinniśmy ocenić nasze siły, budżet oraz stworzyć biznesplan. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że wybierzemy odpowiedni model działania.Dobry Plan


Tak jak na wojnie - bez planu sie nie obejdzie. Będąc młodym przedsiębiorcą można nie wiedzieć jak wygląda logistyka e-sklepów, więc warto znaleźć kogoś, kto zna temat i chętnie nam pomoże w planowaniu naszych działań. Nasz biznesplan powinien być bardzo szczegółowy. Jako że działamy za pomocą internetu, warto pomyśleć o dobrym rozreklamowaniu swojego biznesu. W sieci mamy setki możliwości na działania reklamowe, więc powinniśmy skorzystać z tylu, ile możemy.


Z tego powodu warto też zadbać o kapitał. Musimy odpowiednio zaplanować nasze wydatki i oszacować przychody, które mogą się pojawić, aby nie obudzić się z przysłowiową ręką w nocniku. Dobrze jest pomyśleć o dofinansowaniu z Unii Europejskiej, które może bardzo pomóc nam w całym procesie rozkręcania firmy.

Nie zapominajmy wybrać odpowiedniego dla nas modelu funkcjonowania naszego sklepu. Musimy dokładnie przemyśleć wszystkie wady i zalety każdego z modeli.


Prowadzenie biznesu to taka gra w szachy. Trzeba planować ruchy z wyprzedzeniem oraz analizować wszystkie możliwości. Wybranie odpowiedniego modelu to już połowa sukcesu, lecz nie zapominajmy o biznesplanie, dzięki któremu możemy odnieść sukces lub szybko zamknąć działalność. Rzetelność i dokładność w przygotowywaniu go określi co się stanie.