Na czym polega ubezpieczenie niskiego wkładu własnego?

2019-03-19

Kiedy zaczynasz starać się o kredyt mieszkaniowy, z pewnością w wielu miejscach zderzysz się ze ścianą. Istnieje bowiem szereg pojęć, których znaczenia możesz zupełnie nie rozumieć. Jednym z takich haseł, których masz pełne prawo nie rozumieć od razu, jest ubezpieczenie niskiego wkładu http://mazuriwspolnicy.pl/unww-mbank/ własnego, występujące pod skrótem UNWW. Mogłeś usłyszeć już wcześniej, że to nie do końca zgodne z prawem lub że zwiększa koszty kredytu na twoją niekorzyść. Czy to prawda? Zapraszamy do lektury.


Zapewne zastanawiasz się, jak w teorii i praktyce wygląda cały proces. Czy ubezpieczenie niskiego wkładu trudno jest otrzymać? Teoretycznie nie. Ogólnie przyjęte jest, że aby otrzymać kredyt na cele mieszkaniowe, kredytobiorca powinien wnieść 20% wpłaty własnej, czyli 20% całej kwoty zaciąganego kredytu. Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego to rozwiązanie w sytuacji, gdy zaciągający pożyczkę nie jest w stanie pokryć swojej części. Kredytobiorca musi jednak liczyć się w takiej sytuacji z dodatkowymi kosztami – okazuje się bowiem, że oprocentowanie UNNW wynosi 3-4% od niewniesionego wkładu. To ciągle nie wszystkie potencjalne koszty. Dochodzą bowiem jeszcze odsetki w sytuacji, gdy kredytobiorca nie jest w stanie na czas spłacić określonej części zaciągniętej pożyczki o czasie. Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego dotyczy nadwyżki ponad 80|% całości sumy kredytu. Jeśli zatem chcesz wziąć kredyt mieszkaniowy na 200 tysięcy złotych, ubezpieczenie niskiego wkładu może dotyczyć maksymalnie 40 tysięcy złotych.


Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego – na czym polega?

Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego wydaje się być zatem bardzo uczciwym i przejrzystym rozwiązaniem, którego pomaga we wzięciu kredytu osobom, które nie mogą sobie pozwolić na wyższy wkład własny. Podstawą, którą należy zrozumieć, jest wzięcie odpowiedzialności za kredyt przez ubezpieczyciela. W momencie braku wpływów ze strony kredytobiorcy, bank ubezpieczoną część będzie mógł pobrać od ubezpieczyciela, nie od samego zadłużonego.


Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego to jednak tylko z pozoru furtka dla osób, które nie dysponują niezbędną do wzięcia kredytu mieszkaniowego sumą. Faktem jest jednak, że to alternatywa dla poprzedniego rozwiązania – bank nie wymaga już bowiem stawiennictwa poręczyciela, który weźmie na siebie współodpowiedzialność za zaciągnięty dług. Musisz jednak zdawać sobie sprawę, że ubezpieczenie niskiego wkładu własnego to tak naprawdę kolejny koszt twojego kredytu mieszkaniowego. I w zasadzie jako koszt, a nie ubezpieczenie, powinien być traktowany. Bank przyjmuje bowiem na siebie dwie role – zarówno uposażonego, jak i ubezpieczonego. Zyskuje tym samym ochronę polisową.


Co musisz wiedzieć, gdy decydujesz się skorzystać z rozwiązania, jakim jest ubezpieczenie niskiego wkładu własnego? Przede wszystkim, licz się z dodatkowymi kosztami kredytu mieszkaniowego. A kiedy koszty pożyczki rosną, odbija się to również na twoich ratach i odsetkach. Nie możesz także mylić polisy UNWW z cesją, która jest przeniesieniem praw spłacania na ubezpieczyciela, kiedy nie jesteś w stanie dalej spłacać kredytu.