Porady Prawne Zielona Góra

2019-04-08

W wyszukiwarce wpisaliśmy frazę Porady Prawne Zielona Góra http://adwokatpelinski.pl/porady-prawne/, a przed oczyma ukazała się lista firm świadczących tego typu usługi i co dalej? Czy są jednak jakieś informacje, na które powinniśmy zwrócić uwagę, a które okażą się pomocne podczas dokonywania wyboru konkretnego doradcy prawnego?


Równolegle obok siebie funkcjonują dwa terminy – doradca prawny oraz radca prawny. Warto wiedzieć, że o ile w przypadku radcy prawnego, z powodzeniem może on udzielać wszelkich porad prawnych, o tyle kompetencje samego doradcy prawnego są bardziej ograniczone. Niejednokrotnie działalność gospodarczą o charakterze doradztwa prawnego zakładają osoby, które dopiero ukończyły wyższą szkołę na kierunku prawa, a nie posiadają jeszcze aplikacji, która umożliwia wykonywanie zawodu prawnika, bądź jemu pokrewnych w pełnym tego słowa znaczeniu. To właśnie darmowe porady w Zielonej Górze w 2018 roku cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.


W związku z czym zanim jeszcze uda im się wykonać aplikację, często decydują się na krok jaki jest założenie firmy, dzięki której zdobędą zarówno kontakty jak i cenne doświadczenie. Radca prawny natomiast jest zawodem zaufania publicznego, który posiada aplikację, dlatego jego kompetencje oraz obowiązki, jak również w przypadku prawników i adwokatów są większe.


Doradca prawny a reprezentowanie klienta w sądzie


W wielu przypadkach doradca prawny może reprezentować swojego klienta przed sądem. Jednak nie jest to możliwe w przypadku Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz Trybunału Konstytucyjnego, gdzie obowiązuje przymus posiadania aplikacji. Na prawnikach oraz radcach spoczywa także szereg obowiązków nałożonych przez prawo, które nie funkcjonują w przypadku doradcy prawnego, między innymi nie jest on zobowiązany do zachowywania w tajemnicy informacji uzyskanych przez klienta, co oznacza, że może zostać powołany na świadka oraz nie ma możliwości uchylenia się od złożenia odpowiedzi.


Kto może prowadzić firmę doradztwa prawnego?


Okazuje się, że w tym przypadku prawo polskie nie posiada jednoznacznej i klarownej formuły, w której opisane jest kto oraz w jaki sposób może prowadzić działalność o takim charakterze. W praktyce oznacza to, że nawet osoby bez wyższego wykształcenia kierunkowego, mogą założyć firmę świadczącą usługi z zakresu doradztwa podatkowego. Wymagane jest, aby taki przedsiębiorca zatrudnia prawnika, jakkolwiek nie jest to wyraźny zapis, ani też przestrzegany w stu procentach. 


Przede wszystkim porady prawne są chętnie wykorzystywane podczas wszczynania postępowania, czy podejmowania kroków windykacyjnych względem osób zalegających ze spłatą zadłużenia. Jednocześnie osoby posiadające zadłużenia, mogą podjąć działania z zakresu kompleksowej obsługi mającej na celu przeciwdziałanie postępowaniu windykacyjnego, bądź ewentualnej możliwości jego wszczęcia. Także przedsiębiorcy chętnie korzystają z porad prawnych, zwłaszcza z zakresu prawa podatkowego, zmian w prawie oraz nowych przepisów, na temat których powinni mieć aktualne informacje. Warto zatem postawić na bezpłatne porady w Zielonej Górze.